ANASAYFA / ÜRÜNLER / AC-F SERISI AKTİF KARBONLU TOZ MASKESİ

AC-F SERISI AKTİF KARBONLU TOZ MASKESİ

MFA AKTİF KARBONLU Respiratörler eşsiz mikro gözenekli yapısıyla, çalışma ortamında bulunan belirli zehirli gazları tutarak kullanıcının sağlığını korur. AC Serisi Aktif Karbonlu Toz MAskelerimiz, etkili birer sünger gibi çalışırlar. Maskelerimizin üst yüzeyindeki tam lamine edilmiş aktif karbon, diğer aktif karbon maskelere göre daha fazla karbon taşımaktadır ve dolayısıyla çok daha fazla filtreleme yapma kapasitesine sahiptir.

MFA Aktif Karbon Respiratörleri,  adsorpsiyon yöntemi ile çalışır, yani gazlar maske ile temas ettiğinde bu gaz molekülleri yakalanır ve tutulur. Bu işlem, Maskenin üst yüzeyindeki Aktif Karbonlarlar sayesinde gerçekleşir. Bu karbonların her biri ağırlığının en az %60’ı kadar hava kaynaklı kirleticiyi tutabilir. Havadaki gazlar, kimyasallar ve kokular maske ile temasa geçtiklerinde, aktif karbon tarafından etkili bir şekilde tutulur ve bu kimyasal reaksiyon ile filtrelenmiş olurlar. Böylece kullanıcı temiz bir havayı solur. MFA Aktif Karbon Maskeler, tüm buharları tutabilir ve solventler gibi organik moleküllerin ayıklanmasında büyük bir kapasiteye sahiptir. Bu işlemi yaparken, aynı zamanda birçok farklı kimyasalı da filtrelemeye devam eder.MFA Aktif karbonlu maskeler iki türden oluşmaktadır.

Birincisi ortamda asit buharları/dumanları olmadığı yada düşük seviyede olduğu durumlarda kullanılmak üzere A,B,AX, filtre gerektiren kirleticileri maksimum, E ve K filtre gerektiren asit dumanlarına karşı düşük seviyede etki gösteren kombine özelliğe sahip aktif karbonlu filtredir.

İkincisi de ortamda asit buharı/dumanı olduğunda asite karşı adsorbe etkisine sahip filtredir.

Aktif Karbonlar türlü maddelerin ( Örn. Kömür, Hindistan cevizi vb. ) karbonlaştırılması ile temin edilir ancak sonrasından farklı kimyasal işlemlerden geçirilerek organik, inorganik, asit, civa, nükleer, biyolojik gibi kirleticilere karşı arı ayrı ya da kombine etki gösterecek hale getiriliyorlar.

Solunum Koruyucu Toz Maskelerinde aktif karbon tabaka kullanılmasına ilişkin bir standart bulunmamaktadır. Toz Maskesi standardı olan EN 149:A1:2009 un gereklilikleri sağlanmalı, aktif karbon tabaka bu değerleri olumsuz etkilememelidir. Ama aktif karbonun performansı kalitesi niteliği test edilmemektedir.

Burada kullanıcı/tüketici için ürünü sunan firmanın vereceği bilgiler önem arz etmektedir. Zira sayısız solunum koruyucu maskede hangi performansa sahip olduğu bilenmeyen aktif karbon tabakalar sunulmakta bunların performansına ilişkin sağlıklı veriler ortaya konulamamaktadır. Bu noktada güvenilir işini profesyonel yapan, ürünlerine ait bilgileri ortaya koyabilen üretici firmalar tercih edilmelidir

MFA Aktif Karbon Tabakalı Toz Maskelerinde Dünya’nın önde gelen üreticileri çalışmakta, bu üreticiler tarafından oluşturulan aktif karbon tabakanın kimyasallara karşı etkisini gösteren performans tablosunu aşağıdaki şekli ile paylaşmaktadır.

Ayrıca Aktif Karbon üreticimizin uluslararası bağımsız test kuruluşu INTERTEK tarafından yaptırdığı test raporlarını da müşterilerine sunmaktadır.