ANASAYFA / Maske Seçim Kılavuzu

Maske Seçim Kılavuzu

Doğru maske seçimininde MFA olarak üç aşamalı bir sürecin dikkatle takip edilmesini çok önemsiyor ve tavsiye ediyoruz. Birinci aşamada maske seçiminde kirleticinin cinsi,miktarı ve ölçüm sonuçlarına göre OEL Hesaplaması yapılmasıdır. Kirleticinin cinsini tespit ettiğinizde izin verilen kişisel maruziyet değerine göre seçim süreci başlar. Kirleticinin miktarıda bilindiğinde OEL hesaplamasını yapabilir duruma gelmiş olursunuz. Bu noktada hem cinsi bakımından hem de miktarı bakımından değerlendirmeyi aynı anda yapmalısınız. (MAK-TWA-PEL Değerleri ülkelere göre değişiklikler göstermektedir. Türkiye de ilgili Bakanlık tarafından toz ve kimyasallara karşı yayınlanmış liste mevcuttur. Bu listede yer almayan kirletcilerin değerlerini bulmada ise herhangi bir AB ülkesini referans alabilirsiniz.) Miktar az olduğunda da tehlikeli kirleticiler nedeni ile yüksek koruma seviyesi gerekebilir. Yani birinci aşamada kirleticinin miktarı ve cinsine bakılarak sadece birini ya da her ikisini dikkate alarak bir tercih yapılır. İkinci aşama ise doğru koruma seviyesini belirlediniz ve bir maske aldınız. Bu maske ne kadar güvenilir, üreticisinin kalite kontrol mekanizması nasıl işliyor ve kullanıcının yüzüne uyumlumu ? sorusu karşımıza çıkar. Zira çok kaliteli bir maske kişiden kişiye yüze uyum sağlamayarak yeterli korumayı yapamayabilir. Bu durumda bazı ükelerde zorunlu olan FIT-TEST uygulamasını muhakkak yapmak gerekir. İşte hem doğru koruma seviyesini belirleyip hem de alınan maskenin kişinin yüzüne uyumunu test ettiğinizde güvenilir solunum korumaya yaklaşmışsınız demektir. Zira üçüncü aşamada da maskenin doğru şekilde ve üreticinin belittiği uygulamaları dikkate alarak takılması ve kullanılması gerekir.

(MFA FIT-TEST uygulamasında yine Türkiye'de bir ilki gerçekelştirmiş durumdadır. Müşterilerine ücretsiz olarak maskenin kişinin yüzüne uyumluluk testi olan FIT-TEST uygulamasını yapmaktadır.).

Toz ölçüm sonuçlarınız, ortamdaki kirleticilerin cinsi ve miktarını bizlerle paylaştığıızda sizlere özel tavsiye nitelğinde raporumuzu ulaştırıyoruz. Bu konuda MFA'dan her zaman destek alabilrisniz.