ANASAYFA / HABERLER / MFA TEMEL ATTI

MFA TEMEL ATTI

Zonguldak'ta yerleşik Türkiye’nin en önemli Solunum koruyucu Maske üreticisi MFA'nın yeni fabrika binasının temeli çok geniş katılımlı bir törenle atıldı. Merkeze bağlı Elvanpazarcık beldesinde temeli atılan Türkiye’nin ilk ve milli yerli solunum koruyucu gaz maskeleri fabrikasında hem mevcut ürünler hem de Türkiye'nin dışa bağımlı olduğu yeni ürünler üretilecek.

Fabrikanın temel atma törenine Vali Ali Kaban, TBMM eski Başkanı ve 22-23-24’üncü Dönem AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, 19’uncu Dönem Zonguldak Milletvekili Ali Uzun, 22-23’üncü Dönem AK Parti Milletvekili Polat Türkmen, İstanbul-Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Elvanpazarcık Belediye Başkanı Hüseyin Uzun, Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Albay Haluk Selvi, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, İl Genel Meclis Başkanı Necdet Karaveli, TTK Genel Müdür Vekili Kazım Eroğlu, AK Parti Sultanbeyli İlçe Başkanı Ali Sevinç, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman, Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu,Kosgeb Müdürü Güven Aktaş ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Vali Ali Kaban, midibüs kazasında ölenlerin cenazesine katıldığı için törene gecikmeli olarak katılırken, başka bir programı nedeniyle erken ayrılmak zorunda kalan Toptan ile ayaküstü sohbet etti.

Şirketin Genel Müdürü ve Ortağı Fatih Furtun konuşmasında "Rahmetin toprakla buluştuğu bu özel günde bizleri yalnız bırakmadığınız, işletmemiz için önemli bir adıma şahitlik ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca bu muhteşem tesisin şehrimize kazandırılması adına bize vermiş olduğu eşsiz destekten ötürü Sayın Valimiz Ali KABAN’a hepinizin huzurunda özellikle teşekkür etmek isterim. Bugün Zonguldak’ta Avrupa’nın en büyük ve modern maske fabrikalarından birisinin temelini atıyoruz. Osmanlı Selçuklu mimari çizgisinde modern bir anlayışla planlanan bu tesisle geçmişimizle bağlantı kurmaya, geleceğe ise bir pencere açmaya çalışıyoruz. Tam kapasite çalıştığında yaklaşık 350 kişinin çalışabileceği Fabrika Yaşam Kampüsünde Türkiye’de üretilmeyen Gaz Maskeleri ve Filtrelerini üreteceğiz. Böylece Kişisel Koruyucu Donanımlarda yurt dışına gönderdiğimiz önemli bir kaynağın şehrimizde ve ülkemizde kalmasına vesile olacağız" dedi.

Şirket ortağa Murat Uzun, törende yaptığı konuşmada, “Temelini attığımız fabrikamız tamamlandığında ilk etapta 200 kişi istihdam edilecek. Fabrikamız tam kapasite ile çalışmaya başladığında ise, bu sayı 350’ye çıkacak. Zonguldak’a böylesine önemli bir yatırımı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sayın Valimize bize desteği nedeniyle teşekkür ediyoruz. Onun sayesinde biz bu fabrikanın temelini burada atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Temel atma töreninde konuşan Vali Kaban, tesisin önemini hatırlatarak, girişimci Murat Uzun ve Fatih Furtun'u tebrik etti. Vali Kaban, “Murat Uzun, fabrika kurmak için bize yer tahsis etme talebinde bulununca, ben de kendisine, ‘Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde yer verelim’ dedim. Ama Murat Bey, Zonguldak’ta bir fabrika açmak istediklerini belirterek, bizden bu arsayı talep etti. Bizde gerekli çalışmayı yaparak, bu aşamaya getirdik. Şimdi fabrikanın temeli atılıyor ve çok mutluyum. Zonguldak’ta yatırım yapılmasından biz mutluluk duyuyoruz ve yöneticiler olarak yatırımın ve istihdamın önünü alçak bizim görevimizdir. Başka yatırımlar içinde gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

Konuşmaların ardından fabrikanın temeli, dualar eşliğinde atıldı. Temel atma töreninde ayrıca fabrikanın uzun ömürlü olması dileğiyle çınar ağacı dikimi gerçekleştirildi. Kaynak:Medya